Xiaomi Redmi Note 15 Pro - (256GB) : 1y
Rs 94,999.00
Same Day Delivery
SKU
XR-N15-Pro-256gb
| Product Type | Smartphone |
|---|---|
| Availability | Same Day Delivery |
| Model | Xiaomi Redmi Note 15 Pro - (256GB) : 1y |
| SIM | Dual SIM |
| SIM Type | Nano |
| Powered by | MediaTek Helio G200-Ultra | 4nm manufacturing process technology,CPU: Octa-core processor, up to 2.6GHz, GPU: Mali-G615 |
| Detail | Xiaomi HyperOS |
| Connectivity | WiFi, Bluetooth, LTE |
| Connectors | Type-C |
| Screen. Size (inch) | 6.77 |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Detail | 6.77" FHD + AMOLED display – Corning® Gorilla® Glass Victus®, Resolution: 2392×1080, Refresh rate: Up to 120Hz |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 256 GB |
| Main Camera | Dual |
| Main Camera Lens | 200 MP, 8 MP |
| Selfie Camera | 20 MP |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Compass, Gyroscope, Fingerprint, Proximity sensor, GPS |
| Audio | Dual speakers with immersive sound experience |
| Battery (mAh) | 6500 |
| Other Detail |
|
| Dimensions | Height: 163.22mm – Width: 76.29mm – Thickness: 7.96mm |
| Weight | 195 g |
| Manufacturer Link | Additional Information |
| Warranty | 1 Year Local |
| Color | Black |
| Color Detail | Black, Glacier Blue, Titanium Color |
Write Your Own Review