Xiaomi Redmi Note 15 - (256GB) : 1y
Rs 74,999.00
Same Day Delivery
SKU
RN-15-256gb
| Product Type | Smartphone |
|---|---|
| Availability | Same Day Delivery |
| Model | Xiaomi Redmi Note 15 - (256GB) : 1y |
| SIM | Dual SIM |
| SIM Type | Nano |
| Powered by | MediaTek Helio G100-Ultra6nm manufacturing process technologyCPU: Octa-core processor, up to 2.2GHzGPU: Mali-G57 MC2 |
| Detail | Xiaomi HyperOS 2 |
| Connectivity | WiFi, Bluetooth, LTE, NFC |
| Connectors | Type-C |
| Screen. Size (inch) | 6.77 |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Detail | 6.77" AMOLED display – High-durability display glass 2392 × 1080 (FHD+), Up to 120Hz |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 256 GB |
| Main Camera | Dual |
| Main Camera Lens | 108 MP |
| Selfie Camera | 20 MP |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Compass, Gyroscope, Fingerprint, Proximity sensor |
| Audio | Dual speakers – Up to 300% volume boost |
| Battery (mAh) | 6000 |
| Other Detail |
|
| Dimensions | Height:164.03mm, Width: 75.42mm, Thickness: 7.94mm |
| Weight | 183.7 g |
| Manufacturer Link | Additional Information |
| Warranty | 1 Year Local |
| Color | Black |
| Color Detail | Black, Glacier Blue, Forest Green |
Write Your Own Review