Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 : 1y
Rs 339,900.00
Same Day Delivery
SKU
0199271418703
| Extra Value | With Carrying Case |
|---|---|
| Product Type | Laptop |
| Availability | Same Day Delivery |
| Series | Lenovo. ThinkPad E |
| Model | Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 |
| OS Version | DOS |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Generation | Series 2 |
| Speed | 5.1 Ghz |
| Detail | Intel® Core™ Ultra 7 255H Processor (E-Core Max 4.40 GHz, P-Core Max 5.10 GHz with Turbo Boost, 16 Cores, 16 Threads, 24 MB Cache) |
| Screen Size | 16" |
| Max Res | 1920 x 1080 :Full HD |
| Detail | 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| RAM | 16 GB |
| Detail | 1x 16GB SODIMM DDR5-5600 |
| Drive | 512 GB |
| Type | SSD |
| Detail | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0 |
| Optical | No Optical Drive |
| Graphics Card | Intel Integrated Graphics |
| Memory | System Shared |
| Detail | Intel® Graphics |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®, audio by HARMAN |
| Features | Wifi, WebCam, Bluetooth, Fingerprint Reader, Backlit Keyboard |
| External Ports | USB 2.0, USB 3.0, HDMI, RJ45 (LAN), Headphone/Mic combo, USB-C, Thunderbolt |
| Dimensions | 356 x 249 x 10.1/17.05 (front/rear), 21.15 (maximum) mm |
| Weight | 3.59 lbs |
| Manufacturer Link | Additional Information |
| Warranty | 1 Year Local |
| Color | Black |
Write Your Own Review