| Product Type | Laptop |
|---|---|
| Availability | Coming Soon |
| Series | Miscellaneous |
| Model | Dell Laptop 16 - DC15250 |
| OS Version | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i7 |
| Generation | 13th Gen |
| Speed | 3.7 / 5.0 Ghz, i7-1355U, 12MB Cache, 10 Cores, 12 Threads |
| Screen Size | 15.6" |
| Max Res | 1920 x 1080 :Full HD |
| RAM | 16 GB |
| Detail | 16 GB: 1 x 16 GB, DDR5, 5200 MT/s |
| Drive | 512 GB |
| Type | SSD |
| Detail | 512 GB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Optical | No Optical Drive |
| Graphics Card | Intel Integrated Graphics |
| Memory | System Shared |
| Detail | Intel® UHD Graphics |
| Audio | 2 tuned speakers |
| Features | Wifi, WebCam, Bluetooth, Fingerprint Reader, Backlit Keyboard |
| External Ports | USB 2.0, USB 3.0, HDMI, Headphone/Mic combo, USB-C, Card Slot |
| Dimensions | 0.75*14.11*9.28 in |
| Weight | 4.19 lbs |
| Manufacturer Link | Additional Information |
| Warranty | International / Manufacturer |
| Color | Silver |
| Color Detail | Platinum Silver |
Write Your Own Review