Dell EcoLoop Urban 15-inch Notebook Backpack - Blue
-
100% recycled plastic fabric
Exterior fabric is made from approximately 7 recycled plastic bottles*, which would have otherwise ended up in landfills. -
Sustainable packaging
Packaging is made with 100% recycled content in the hang tag, hang loop and plastic bag. -
Protective laptop storage
A dedicated padded sleeve keeps your PC protected. Fits most Dell laptops up to 15". -
Spacious main compartment
Store documents and everyday accessories in one easily accessible space.
-
Stay organized
-
Front organizer
Pen slots and slip pockets create storage for smaller items like a mouse or powerbank. -
Zippered front pocket
A vertical pocket allows quick, easy access to small essentials like phones or keys. -
Side pockets
Stretchable, mesh pockets on either side of the backpack store items like water bottles, umbrellas or hand sanitizer. -
Designed for style and comfort
-
Versatile look
A stylish look that's perfect for the office, gym or weekend use. -
Stay cool
A vented, air-mesh, padded back panel keeps your back cool. -
Carry comfortably
Adjustable, contoured shaping "S" shoulder straps take the load off your shoulders while a top haul handle provides a comfortable grip to grab and go.
| Product Type | Bag |
|---|---|
| Availability | In Stock |
| Model | Dell EcoLoop Urban 15-inch Notebook Backpack - Blue |
| Case Type | Backpack |
| Fit Screen Size | 15" |
| Capacity | 20 litres |
| Other Detail |
|
| Dimensions | Width: 31.5 cm , Depth: 17 cm , Height: 48 cm |
| Weight | 540 g |
| Manufacturer Link | Additional Information |
| Warranty | Check |
| Color | Blue |