ACER Nitro V 16S ANV16S Copilot+ PC Gaming Laptop
Rs 556,500.00
Delivery in 5 - 10 Days
SKU
NH.QXDEM.001
| Product Type | Laptop |
|---|---|
| Availability | Delivery in 5 - 10 Days |
| Series | Acer. Nitro |
| Model | ACER Nitro V 16S ANV16S Copilot+ PC Gaming Laptop |
| OS Version | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core 9 |
| Generation | Series 2 |
| Detail | Intel® Core™ 9 processor 270H 24M Cache, up to 5.80 GHz |
| Screen Size | 16" |
| Max Res | 2560 x 1600 :WQXGA |
| Detail | 16.0 WQXGA -180HZ |
| RAM | 16 GB |
| Detail | 16GB DDR5 SDRAM 5600 MHz |
| Drive | 1 TB |
| Type | SSD |
| Detail | 1 TB PCI Express NVMe 5.0 M.2 |
| Optical | No Optical Drive |
| Graphics Card | nVidia Graphics |
| Memory | 8 GB GeForce RTX 5070 |
| Detail | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8 GB GDDR7 |
| Features | Wifi, WebCam, Bluetooth, Backlit Keyboard |
| External Ports | USB 3.0, USB 3.x, HDMI, RJ45 (LAN), USB-C, Thunderbolt |
| Total USB | 4 |
| Dimensions | 19.95*357.7*264 mm |
| Weight | 4.6 lbs |
| Manufacturer Link | Additional Information |
| Warranty | International / Manufacturer |
| Color | Black |
Write Your Own Review